Tipy na vánoční tvoření s dětmi

Tipy na vánoční tvoření s dětmi>

Tvoření je činnost, kterou byste u dětí měli podporovat. Tato kreativita vede k rozvoji dětské fantazie, ale také ke zdokonalování jemné motoriky. U vánočního tvoření se navíc zabaví nejen děti, ale mnohdy také dospělí. Otevřete svým dětem dveře do říše vánočních ozdob a ozdůbek.

Vánoční výrobky jako dekorace, dárky i procvičování

Všechny děti Vánoce doslova zbožňují. Samozřejmě, že se nejvíce těší na dárky od Ježíška, ale také se chtějí do vánočních příprav zapojovat. Určitě chtějí pomáhat s pečením, ale také zdobením. Nechte je, ať se na vánoční atmosféře podílí. Nechte je vyrobit ozdoby na stromeček, vánoční přání nebo třeba vánoční obraz. Kreativní tvoření s dětmi je skvělé na procvičování barev, tvarů a zručnosti.

Děti se naučí, jak pracovat s nůžkami, lepidlem, štětci i barvami. Navíc si při hraní budou také rozšiřovat slovní zásobu. Uvidíte, jak je potěší, když budou jejich výrobky zdobit okna, vánoční stromeček nebo když jejich přání k vánocům dostane třeba babička.

Při tvoření nepřeceňujte dětské síly a zkušenosti. Při výběru toho, co budete tvořit, nezapomeňte zohlednit věk, ale také dovednosti vašeho prcka. Zbytečně náročná výroba jej může od kreativních činností odradit.

Jak na jednoduché vánoční tvoření?

Pokud doma máte malého předškoláčka nebo čerstvého školáčka, bude nejlepší zvolit práci s papírem a barvami. Při vánočním tvoření z papíru budete potřebovat:

To jsou jen základní pomůcky. Zbytek si přichystejte podle toho, co se chystáte tvořit. Každopádně platí, že výrobky by děti měly dělat na velkém stole, který bude chránit podložka. Na sobě by děti měly mít zástěrku nebo oblečení, u kterého nebude vadit, že se zamaže.

Tvorba vánočního přání pro začátečníky

Tvorba vánočního přání je to nejlepší, s čím můžete začít. Mezi nejobvyklejší motivy, které se na kartičce objevují, patří vánoční stromky, koule na stromek, vločky nebo sněhuláci. Ti nejmenší mohou začít s motivem ozdobeného vánočního stromečku. Co budete potřebovat?

 • čtvrtku bílého papíru,
 • zelený a hnědý papír,
 • rovné a cikcak nůžky,
 • lepidlo,
 • barvy nebo vánoční nálepky.

Na barevný papír nakreslete trojúhelník. Ideální je dětem vytvořit šablonu z tvrdého papíru, kterou na zelený papír snadno obkreslí. Stromeček nechte děti vystřihnout klasickými nebo cikcak nůžkami. Cikcak nůžky vytvoří ozdobný kraj. Stromeček nalepte do středu bílé čtvrtky. Na hnědý papír nechte děti nakreslit obdélník, který po vystřihnutí nalepí ke stromečku jako kmen. Teď už jen stačí zelený stromeček ozdobit. Pro zdobení mohou děti použít štětec a barvy nebo samolepky s vánočními motivy. Nezapomeňte na špičku stromečku nalepit hvězdu.

Jednoduché vánoční přání se stromečkem
Vytvořte jednoduché vánoční přání třeba s vánočním stromečkem.
Foto: mimibazar.cz

Vánoční ozdoby nejen na stromeček

Jak na výrobu vánočních ozdob s dětmi? Pustit se můžete do lecčeho. Krásně vypadají ozdoby ze šišek, ale také nejrůznější závěsné aplikace. Jak na to?

Ozdoby ze šišek

Do tvoření ze šišek se pusťte spíše se zručnějšími dětmi. Pro výrobu budete potřebovat:

 • šišky,
 • barevné korálky nebo bambulky,
 • tavnou pistoli,
 • přírodní provázek.

Než začnete se šiškami pracovat, měly by být dobře vyschlé a otevřené, abyste měli kam aplikovat ozdoby. Práce s nimi je jednoduchá. Na otevřené zdřevnatělé části šišek nalepte ozdobu. Pokud se rozhodnete pro korálky, použijte pro lepení tavnou pistoli. V případě lepení bambulek bude stačit i lepidlo Herkules. Po nalepení chvíli počkejte, až ozdoby zaschnou. Přírodní provázek omotejte kolem nejužší horní části šišky nebo přilepte na spodní širokou část, čímž vám vznikne očko pro zavěšení.

Originální vánoční ozdoby ze šišek

S dětmi můžete udělat také přírodní vánoční ozdoby
ze šišek.
Foto: abecedazahrady.dama.cz

Jednodušší variantou, kterou zvládnou i menší děti, je potření konců šišky tekutým lepidlem a posypání kokosem. Šiška pak bude vypadat jako zasněžená.

Závěsné dekorace

Velice efektně vypadají v interiéru vánoční ozdoby, které visí na větvi. Co budete potřebovat?

Nechte děti, ať celou A4 tvrdého bílého papíru vymalují zelenou barvou. Nejrychleji jim to půjde širokým štětcem nebo houbičkou. Na houbičku si navíc mohou nanést různé druhy zelené nebo kombinaci bílé a zelené. Při přejíždění papíru pak vznikne krásná barevná struktura.

Po zaschnutí barvy nechte děti na papír obkreslit vánoční stromečky. Množství přizpůsobte délce větve, na kterou budete stromečky věsit. Stromečky nechte děti vystřihnout. Horní část opatřete provázkem, který na stromeček buď přilepíte, nebo provlečete otvorem po děrovačce. Provázky by měly mít různou délku. Stromečky tak nebudou viset v jedné řadě. Na oba konce větve přivažte provázek a větev zavěste do okna nebo ke stěně.

vánoční závěsné dekorace
Závěsné stromečky můžete zavěsit na větvičku a vytvoříte tak velmi pěknou
vánoční ozdobu interiéru.
Foto: kreativnitechniky.cz

Papírový řetěz zvládnou i děti ve školce

Papírový řetěz bývá obvykle prvním výrobkem, když s dětmi na Vánoce začínáme tvořit. Vyrobit jej zvládnou již mrňata ve školce, která umí stříhat nebo alespoň lepit. Co budete potřebovat?

 • Barevné papíry,
 • nůžky,
 • lepidlo.

Pokud již děti umí stříhat, nechte je barevné proužky nastříhat. Každý proužek nemusí být stejný, přeci jen je to dětská tvorba. Jestliže děti stříhat neumí, nastříhejte jim proužky vy. Ideální délka je cca 12 cm a šířka 1,5 cm. Rozměry ovšem záleží čistě na vás. Děti vytvoří první očko tak, že k sobě přilepí oba konce jednoho proužku. Pro lepení je nejlepší používat lepicí tyčinku nebo tekuté lepidlo. V případě tekutého lepidla jej nepoužívejte zbytečně moc, papír by měl tendenci se odlepovat.

Prvním očkem poté děti protáhnou další papírový proužek jiné barvy a opět jej slepí tak, aby vzniklo kolečko. Tímto postupem budou pokračovat tak dlouho, dokud budou mít papírové proužky. Toto jednoduché vánoční tvoření děti nesmírně baví. Papírovým řetězem můžete ozdobit stromeček, okna nebo jej přilepit na dveře.

Vánoční papírový řetěz
Snadný na výrobu je vánoční řetěz z barevného papíru.
Foto: lupacovka.cz

Vánoční tvoření s dětmi z dřívek od nanuků

Věděli jste, že dřívka od nanuků mohou sloužit jako skvělý materiál pro výrobu vánočních ozdob? Práce s nimi je snadná a výsledky úžasné. Dřívka se dají snadno sehnat ve specializovaných obchodech. Co všechno z nich můžete vytvořit?

Stromečky – stromečky z dřívek od nanuků mohou mít hned několik podob. Můžete například na centrální dřívko lepit další dřívka, jejichž délka se bude stupňovat. Také je možné z dřívek vyrobit trojúhelník, který dozdobíte knoflíky. Pro lepení bude nejlepší používat tavnou pistoli. Na barvení použijte akrylové barvy.

Postavte si z dřívek od nanuků vánoční stormeček
Originální vánoční ozdoba z dřívek od nanuků
Foto: primanapady.cz

Stromeček ve tvaru trojúhelníku dozdobte papírovými aplikacemi, knoflíky, korálky nebo glitry.

Kromě dřívek můžete k zdobení využít knoflíky a korálky

Ke zdobení dřevěných stromečků je možné využít
knoflíky, kolárky, flitry a mnoho jiného.
Foto: promaminky.cz

Vločky – dřívka se dají použít také pro výrobu sněhových vloček či vánočních hvězdiček. Dřívka jen stačí ve středové části slepit. Nejlépe budou pohromadě držet tavnou pistolí. Vzhledem k tomu, že se na dřívka snadno maluje, mohou je děti pomalovat bílou, žlutou, zlatou, stříbrnou nebo modrou barvou. Třpyt mohou dodat třpytivým práškem.

vločky z dřevěných dřívek
Nanuková dřívka můžete využít také na výrobu krásných ozdobných vloček.
Foto: dumabyt.cz

Sněhuláci a zimní postavičky – na dřívka můžete fixy namalovat obličejíky a dřívka snadno proměnit ve sněhuláky nebo zimní postavičky. K dozdobení použijte barevný papír, bambulky, knoflíky a šňůrky.

Sněhuláci z nanukových dřívek
Další využití nanukových dřívek je na sněhuláky. Stačí jim přikreslit obličej,
knoflíky a čepici.
Foto: mkzbela.cz

Prožijte letošní Vánoce kreativně. Jednoduché nápady zvládnou vyrobit i menší děti.