Jak vybrat kvalitní pastelky pro děti a proč je důležité s dětmi kreslit?

Jak vybrat kvalitní pastelky pro děti a proč je důležité s dětmi kreslit?>

Kdy a proč začít s dítětem malovat?

Kreslení úzce souvisí s jemnou motorikou. Ta se začíná rozvíjet již v prvním roce života. Jak to poznáte? Dítko začíná hýbat s hračkami a předměty, hází třeba kostky atd. První pokusy o kresbu zaznamenáte zhruba ve 2 letech dítěte, ale někdy i dříve.

S malováním je nejlepší začínat prstovými barvami. Děti si ale zamilují také malování do písku a sněhu. Zhruba ve dvou letech je malování spíš takové „čmárání“, při kterém děti volně manipulují rukou i barvou. Okolo 3. roku dětem dejte voskovky, které se drží pazourkovým úchopem. Mezi 3,5 až 4 lety dítě začíná kreslit pastelkami a štětci.

Dítě se kreslením učí základní dovednosti

Kreslení je kreativní činnost. Pomáhá rozvíjet spoustu dovedností, které budou dítko doprovázet celý život. O co konkrétně se jedná?

 • Rozvoj jemné motoriky – vaše malé se učí správnému držení tužky a dalších materiálů. Zafixuje si tím správné návyky na psaní. V dospělosti jemnou motoriku využije třeba pro řízení auta. Důležitá je totiž správná koordinace zápěstí a očí, což se kreslením trénuje.
 • Rozvoj soustředění – při malování a obecně při tvoření se děti učí soustředit.
 • Rozvoj sebevědomí – děti si kreslením budují sebevědomí. Kreslení si vyžaduje čas a úsilí. Za výsledek, ať je jakýkoliv, následuje zasloužená pochvala a dobrý pocit z odvedené práce.
 • Rozvoj kreativity – nejen pastelkami, ale také novými technikami a materiály malé děti objevují svět a větší děti rozvíjí svůj umělecký záměr. Díky kombinaci technik se děti naučí, že ne všechno je černobílé a že si díky různým kreativním metodám mohou usnadnit práci.
 • Rozvoj řeči – kreslení, psaní a řeč spolu úzce souvisí. S uvolněnou rukou mají děti také uvolněná mluvidla. Pokud dítko drží pastelku křečovitě a tlačí na ni, ztuhnou mu svaly okolo úst a obecně celé tělo. Proto je důležité trénovat správný úchop.
Kreslením se dítě učí základní dovednosti
Kreslení pomáhá rozvíjet spoustu dovedností.

Správné držení pastelek

Už od narození sledujte správný motorický neboli pohybový vývoj miminka. Nedostatky se mohou projevit v grafomotorice, která ovlivňuje písemný projev. Motorický vývoj si v tomto případně představte jako pohyb ruky, která chce vytvořit stopu. Jde o malování, psaní nebo čmárání.

Zhruba od 18 do 24 měsíců dítě maluje jen čáry. Tužku drží v dlani s palcem nahoru nebo dolů. Mezi 2 a 3 rokem tužku drží tzv. hrstičkovým úchopem. Proto by děti měly kreslit tlustými a krátkými pastelkami, se kterými se dobře manipuluje. Ve 3 až 4,5 letech dítko kreslí plynuleji. V tomto období dejte pozor na nesprávné úchopy. Snažte se, aby dítko kreslicí nástroj drželo špetkovým úchopem.

Špetkový úchop využívá 3 prsty:

 1. palec,
 2. ukazováček,
 3. prostředníček.

Ostatní prsty jsou položené na papíře a dlaň je volná. Palec a ukazováček jsou bříšky proti sobě a svírají psací potřebu. Prostředníček psací potřebu zespodu podpírá.

Dítko si správný úchop musí zafixovat, jelikož špatný úchop se pak těžko přeučuje. Kvůli špatnému úchopu může být dítko z kreslení brzy unavené, potí se mu ruce, má svalové křeče, bolí ho ruka, zápěstí, loket atd.

Správné držení pastelek
Snažte se, aby dítě drželo pastelku špetkovým úchopem.

Výběr pastelek podle věku dítěte

Při výběru nejlepších pastelek pro děti je zcela zásadní, aby se jim dobře držely v ruce. Pro menší děti se doporučují silnější a kratší pastelky. Důležité je, aby pastelka kreslila jasnými barvami bez toho, aby na ni děti musely tlačit. Pastelky se musí dobře ořezávat a tuha by se neměla jen tak zlomit.

O rozhodování u výběru sledujte, v jaké úchopové fázi vaše dítě je.

 • Dlaňový úchop -  zhruba od 1 roku drží děti pastelky tzv. dlaňovým úchopem. Pastelky pro nejmenší děti mají speciální úchop do dlaně. Spíše než o pastelky se jedná o voskovky, které neznečišťují ruce, a vyperete i vygumujete je. Děti kolem 1 roku potřebují pro kreslení hodně prostoru. Vzhledem k tomu, že při malování používají celou paži, nachystejte jim obrovský papír, který je nebude limitovat.
 • Hrstičkový úchop – mezi 2. a 3. rokem dítě drží pastelku tzv. hrstičkovým úchopem. Začíná ji uchopovat do prstů. Pastelky mohou být užší než pastelky pro dlaňový úchop. Nechybí jim však širší oblé zakončení, které dítě drží v dlani. Pastelka se směrem ke špičce zužuje.
 • Špetkový úchop – mezi 3. a 4. rokem se pomalu přechází na špetkový úchop, kdy dítko drží pastelku třemi prsty. Pro trénování správného špetkového úchopu sáhněte po trojhranných pastelkách. Doporučuje se, aby trojhranné pastelky byly silné.

Pastelky pro děti jsou k dostání v sadách. Počet pastelek je různý. Pro předškoláky je optimální sada s 18 pastelkami. Ve škole si vystačí s 6 až 12 barvami. Pořídit můžete i balení s 24, 36 nebo 48 barvami.

Výběr pastelek podle věku dítěte
U rozhodování o pastelkách sledujte, v jaké úchopové fázi vaše dítě je.

Široké, nebo tenké pastelky?

O správné šířce pastelek se vedou diskuze. Obecně se říká, že čím menší prstíky dítě má, tím silnější pastelky by mělo používat. Dětem s delšími prsty se budou lépe držet užší pastelky. Toto jsou ale pouhá doporučení. Každému dítěti sedí něco jiného.

Pro školáky volte takovou tloušťku pastelek, aby se jimi dítko správně trefilo do obrázku, řádku atd. U délky pastelek se hovoří o tom, že kratší pastelky jsou lehčí, a proto se hodí pro menší děti. Dlouhé pastelky by malé děti držely obtížně.

Pastelky a lámavost

Lámavost je otázkou odolnosti jádra pastelek. Většina pastelek nejznámějších značek má základní odolnost proti lámání. Pokud chcete nelámavé pastelky, počítejte s tím, že budou mít tvrdou tuhu a děti budou muset při kreslení zbytečně tlačit.

Otázka lámavosti se odvíjí také od toho, jak se s pastelkami zachází. Doma mají pastelky své místo v organizéru nebo stojanu. Kromě klasického školního penálu existují také pouzdra na pastelky, která jsou rolovací látková. Každá pastelka má své poutko. Existují také pouzdra dřevěná, papírová atd.

Pastelky a lámavost
Většina pastelek nejznámějších značek má základní odolnost proti lámání.

Pastelky, které kreslí jasnými barvami

Při kreslení by měla pastelka zanechávat jasnou stopu, aniž by dítko na kreslicí potřebu tlačilo. Sáhněte po měkkých pastelkách s vysokým podílem pigmentu. Na pastelku s tvrdým hrotem musíte hodně tlačit, aby zanechala barevnou stopu. Takto si váš potomek vytváří zlozvyk v podobě tlačení na všechny psací potřeby, které vezme do ruky. Kvůli vyvíjení velkého tlaku bude dítě z kreslení rychle unavené a bude ho bolet zápěstí.

Pastelky, které mají měkké hroty, po papíře snadno kloužou a zanechávají sytou barevnou stopu bez vyvíjení zbytečného tlaku.

Sáhnete po hranatých, nebo kulatých pastelkách?

Určitě jste si při hledání pastelek všimli, že některé jsou šestihranné, jiné trojhranné anebo kulaté. Pro jaké provedení se rozhodnout? V současné době se preferují trojhranné pastelky, protože se většině dětí drží nejlépe a navíc podporují správný úchop.

Pro malé děti jsou nejméně vhodné kulaté pastelky, které se jim špatně drží, protože v ruce kloužou. Mezi trojhrannými a kulatými pastelkami stojí kreslicí potřeby šestihranné. Stejně jako u tloušťky i u provedení pastelek záleží na tom, jaké bude vašemu prckovi nejlépe vyhovovat.

Pastelky určené pro leváky

Pokud doma máte leváka, budou pro něj vhodné jakékoliv trojhranné pastelky nebo voskovky. Na trhu jsou k dostání i speciální pastelky s výřezy, které dítku pomáhají tužku správně držet. Do těchto výřezů se pokládají bříška prstů. Pokud se pro takto upravené pastelky rozhodnete, hledejte označení „pro leváky“. Výřezy se totiž odlišují od těch pro praváky.

Na jaký povrch budete chtít kreslit?

Výběr pastelek můžete přizpůsobit i povrchu. Samozřejmostí jsou klasické pastelky na papír. Kromě nich existuje také akvarelové pastelky. Jejich výhodou je rozmývatelnost vodou. Nakreslený motiv pomocí štětce a vody jednoduše rozetřete a kresba se rázem promění na malbu.

K dostání jsou také pastelky na tmavý papír, které mají extra měkkou tuhu a jasné barvy. Na černý papír se nejlépe maluje bílou pastelkou. Pro malé výtvarníky jsou k dostání také pastelky do vany. Jedná se o voskovky, které drží na vaně, obkladech i zrcadlu. Jednoduše je smyjete vlhkou utěrkou a mýdlem.

Na jaký povrch budete chtít kreslit?
Výběr pastelek můžete přizpůsobit i povrchu.

Nepostradatelní parťáci pro pastelky

Společně s pastelkami dětem pořiďte i gumu. Sáhnout můžete po univerzální, která vygumuje pastelky i tužky. Na gumování kreseb se ale lépe hodí ohebné a porézní pryže. Tvrdšími gumami se gumuje při rýsování. Existují také kombinované gumy, které mají světlou a tmavou část. Světlá část se používá pro gumování grafitových tužek a tmavá na gumování čar a skvrn od inkoustu.

K pastelkám pořiďte i ořezávátka. Není nic horšího než kreslit tupou pastelkou. Vybírat můžete mezi klasickými, která mají jednu čepel a tužku v nich otáčíte ručně, a mezi frézkovými ořezávátky. Ta mají dvě frézky proti sobě a bývají buď ruční na kličku, nebo elektrická.

U klasických budete mít na výběr, zda sáhnout po ořezávátku s nádobkou, nebo bez ní. U ořezávátka bez nádobky se lépe kontroluje ořezávání.

Nepostradatelní parťáci pro pastelky
K pastelkám pořiďte také gumu a ořezávátka.

Jak se zbavit kreseb na zdech a jiných površích?

Váš malý Picasso se možná rozhodl, že mu papír nestačí, a tak své umění přenesl i na zeď nebo jiný povrch. Jak se zbavit pastelkových čmáranic?

Nejrychlejším a účinným způsobem je gumování gumou. Musíte si však dát pozor, abyste na stěně nenadělali fleky. Proto na gumu příliš netlačte. S gumou odstraníte pastelky i z nábytku a podlahy. Kromě gumy můžete použít i chleba. Vytvořte z něj velkou kuličku a „gumujte“.

Starým dobrým pomocníkem je i jedlá soda. Vlhkým hadříkem se sodou lehce přejíždějte po kresbě, dokud se neztratí. Pokud je kresba na omyvatelné ploše, například konferenčním stolku, odstraňte ji pomocí hadříku a stolního oleje.