Jak vyšperkovat pokojíček dětem? Zkuste to se stylovým dětským povlečením

Jak vyšperkovat pokojíček dětem? Zkuste to se stylovým dětským povlečením>

Nejlepší materiály povlečení pro děti

Pokud se rozhodnete, že svým dětem pořídíte povlečení, díky kterému se budou každý večer těšit do peřin, měli byste vědět, jaký materiál pro ně bude nejlepší. Pro děti se obecně doporučují přírodní materiály. Syntetickým byste se měli raději obloukem vyhnout.

  • Povlečení z bavlny – je jednoznačně nejlepší volbou. Jde o 100% přírodní materiál, který je příjemný pro pokožku. Navíc je měkký a má skvělé termoregulační vlastnosti. V zimě vaše dítko zahřeje, v létě se spáči nebudou potit. Bavlna umožňuje praní v pračce i na vyšší teploty, takže povlečení spolehlivě zbavíte všech nečistot, bakterií a alergenů. Jediné, s čím musíte počítat, je, že se bavlněné ložní povlečení žehlí.
  • Povlečení z bavlněného saténu – luxusní látka, která si zachovává vlastnosti bavlny. Jde o přírodní materiál, který specifickou úpravou získává lesklý vzhled. Pro jeho získávání se používá ta nejjemnější a nejkvalitnější bavlna. Výhodou bavlněného saténu je nemačkavost, takže nemusíte trávit čas s žehličkou v ruce.
  • Flanelové povlečení – flanel je taktéž přírodního původu. Vyrábí se z hustě tkané bavlny. Je příjemně měkký, hebký a má vyšší chlup, takže příjemně hřeje. Je ideální volbou pro zimní období.
  • Krepové povlečení – pro jeho výrobu se používá bavlna. Krepový vzhled vzniká specifickou úpravou, která kombinuje hladký povrch se zdrsněným. Ne každému je krepové povlečení příjemné na tělo. Rodiče se pro krepové povlečení rozhodují především proto, že se nemusí žehlit.
  • Lněné povlečení – len je přirozeně hypoalergenní, takže ho ocení všichni, kteří trpí alergiemi. Povlečení je z počátku tuhé, ale praním se stává měkčí a příjemnější. Skvěle saje pot a má výborné termoregulační vlastnosti. V zimě zahřeje, v létě chladí. Největší předností lněného materiálu je dlouhá životnost.
Jak vybrat správný materiál povlečení?
Pro děti se doporučuje povlečení z přírodních materiálů.

Pro jaké zapínání se rozhodnout?

Kromě pečlivého výběru látky je neméně důležitý výběr zapínání. Dětské povlečení totiž můžete zapínat několika způsoby. Vybírejte nejen podle praktičnosti, ale také podle věku dítěte, kterému povlečení pořizujete.

  • Knoflíky – knoflíkové zapínání je evergreenem, ale rozhodně se nehodí na povlečení, které budete dávat do postýlky a obecně malým dětem. Malé děti mohou knoflík utrhnout a spolknout. U starších dětí tuto obavu mít nemusíte. Myslete ale na svůj čas. Zapínání knoflíky je mnohem zdlouhavější než třeba uzávěr na zip.
  • Povlečení na zip – zapínání na zip v současné době vede na plné čáře. Povlékání vám díky němu zabere mnohem méně času. I zde je ale potřeba se mít na pozoru. Zip by měl být překrytý látkou, aby se o něj děti nemohly poškrábat. Nejčastěji na povlečení najdete plastové zipy, které se snadno zapínají i rozepínají. Navíc nestudí jako zipy kovové.
  • Povlečení s překladem – s takovým povlečením se pracuje neskutečně rychle. Nemá žádné knoflíky, zip ani tkaničky. Prostěradlo má překlad, do kterého peřinu a polštář jednoduše vložíte. Díky překladu se nemusíte bát, že by se povlečení shrnovalo nebo z něj vnitřní část vypadla. Tento typ povlečení se hodí do postýlek novorozeňat. Setkat se s ním můžete také v ubytovacích službách.
Pro jaké zapínání se rozhodnout?
Knoflíky, zip nebo překlad? Pro jaké zapínání se rozhodnout?

Jak vybrat správnou velikost ložního povlečení pro děti?

Výběr velikosti povlečení není nijak složitý. Stačí se řídit velikostí peřiny a polštáře. Velikost povlečení polštáře do dětské postýlky je většinou 40 × 60 cm, u přikrývky se jedná o rozměry 90 × 130 cm. Pamatujte, že novorozeňata polštář nepotřebují. V případě, že vaše dítko již nespí v postýlce, ale přesídlilo do dětské postele, pak jsou rozměry polštáře 40 × 60 cm a přikrývky 90 × 160 cm.

Někteří rodiče neinvestují do zkrácené dětské postele, ale rovnou pořizují běžnou postel, kterou bude mít potomek až do dospělosti. Pokud je toto váš případ, sáhněte po dětském povlečení na velkou postel o velikosti přikrývky 140 × 200 cm a polštáře 70 × 80/90 cm.

Výběr správné velikosti povlečení je důležitý pro pohodlný spánek. Pokud vyberete menší povlečení, než má polštář s peřinou, budou se tvořit nepříjemné hrboly. Ve zbytečně velkém povlečení pak bude přikrývka a polštář zbytečně „plavat“. Spát jen pod povlečením není především v zimě žádná výhra.

Nechte děti, ať si vyberou motiv

Teď přichází na řadu nejzábavnější a nejkreativnější část. Výběr motivu. Pokud vybíráte povlečení jako dárek nebo jako překvapení, sáhněte po takovém, na kterém budou oblíbené postavičky nebo motivy vašeho malého nezbedy. Můžete ale také nechat své dítko, ať si motiv vybere samo. Je pak jistější, že se bude do peřin rozhodně těšit.

Nejoblíbenější jsou povlečení s dětskými motivy. Jedná se především o pohádkové postavičky, ale také akční hrdiny. Chybu rozhodně neuděláte ani s povlečením s roztomilými zvířátky.

Jaká povlečení u dětí nejvíce bodují?

Nechte děti, ať si vyberou motiv
Nezapomeňte vybrat ten správný motiv povlečení.

Chcete, aby povlečení ladilo s výzdobou pokojíčku? V tom případě svým dětem můžete pořídit ještě diamantové malování s podobným motivem. Například povlečení se tygrem bude ladit k obrázku se stejným zvířetem. Pokud by vaše děti na skládání obrázku z drobných diamantů prozatím neměly trpělivost, můžete zkusit obrázky namalované podle čísel. Děti si mohou jednoduše namalovat obrázky z filmů o Harrym Potterovi, Batmanovi a dalších.

Jak o povlečení pečovat, aby dlouho dělalo radost?

Informace o tom, jak pečovat o povlečení, najdete vždy uvedené na štítku konkrétního produktu. Obecně se doporučuje povlečení měnit a prát alespoň 2krát za měsíc. Před prvním použitím se doporučuje povlečení vyprat na 40 °C. Tato teplota je pouze doporučená a vždy se vyplatí držet toho, co píše výrobce.

Program, délku praní i teplotu přizpůsobte materiálu a barevnosti. Povlečení vždy perte s dalším prádlem podobných barev. Na barevné povlečení používejte prací prostředky, které jsou určeny pro praní barevného prádla. Díky jejich složení si látka zachová svoji barevnost.

Praním na nižší teploty šetříte nejen energii, ale také prodlužujete životnost povlečení. Ždímejte spíše na nižší otáčky, aby nedocházelo ke zbytečnému opotřebovávání vláken.

Ze symbolů na štítku se dozvíte, zda je možné povlečení sušit v sušičce, nebo nikoliv. Pamatujte, že při vysokých teplotách se látka zbytečně rychle opotřebovává.