Tipy na nejlepší vánoční dárky pro děti: zaměřeno na předškoláky a školáky

Tipy na nejlepší vánoční dárky pro děti: zaměřeno na předškoláky a školáky>

Než se vrhnete do nakupování

Hledáte inspiraci na vánoční dárky pro děti? Než začnete vybírat konkrétní věci, měli byste znát 4 základní pravidla, podle kterých uděláte dětem nezapomenutelné Vánoce.

 1. Přání dítěte – pokud se svých dětí zeptáte, co by si přáli od Ježíška, pravděpodobně vás zavalí kupou nápadů a přáními, která zkrátka nemůžete splnit. Určitě ale ve výčtu najdete něco, co jim splnit můžete. Proto dbejte na to, aby pod stromečkem našli to, co víte, že si přejí a co jim můžete dopřát.
 2. Co dítě potřebuje – kromě hraček by vaše dítko pod stromečkem mělo najít něco, co skutečně potřebuje. Jak vypadá jeho školní pouzdro, nezasloužilo by si vyměnit? A co batůžek, se kterým chodí dítko do školy? Nemáte někde díru?
 3. Oblečení – dárek známý jako „měkkouš“ sice dítku asi neudělá tak velkou radost jako hračky, ale určitě by pod stromečkem neměl chybět. Kromě ponožek děti potěší třeba trička nebo mikiny s jejich oblíbenou pohádkovou nebo filmovou postavičkou.
 4. Něco ke čtení – knížka je vděčným dárkem, která by se pod stromečkem rozhodně měla objevit. Sáhněte po pohádkách, vzdělávacích knížkách nebo po knihách, ve kterých si mohou děti i malovat a kreativně je dotvářet.
Zeptejte se dítěte, co by si přálo od Ježíška
Zkuste dát dítěti také dárek, který opravdu potřebuje.

Nejde o kvantitu, ale o kvalitu

Někteří rodiče žijí s myšlenkou, že by pod stromečkem měla být hromada dárků. Samozřejmě, že hory dárků vykouzlí dětem v očích jiskřičky nadšení, ale ty mohou rychle vyprchat. Děti budou otvírat jeden dárek za druhým, ale na konec stejně na mnohé zapomenou.

Náš tip: Zkuste se dětí zeptat, jaké dárky si pamatují z minulých Vánoc. Tak zjistíte, které měly opravdu úspěch.

Děti si z množství dárků nakonec stejně vyberou jen jeden nebo dva oblíbené. Pokud se chcete takovému scénáři vyhnout, stanovte si limit, do kterého se vejdou dárky od vás, prarodičů, tet a jiných rodinných příslušníků.

Aby bylo dárků co nejvíce, rodiče mnohdy kupují spíše levnější věci. Jenže levnější výrobky mají pravděpodobně i nižší kvalitu, takže moc dlouho nevydrží. Lepší bude, pokud investujete do kvalitních dárků, které splňují bezpečnostní normy a máte u nich jistotu, že dětem vydrží déle než do Silvestra.

Pamatujte také na to, že Vánoce nejsou jen o dárcích, ale také o potěšení z toho, že jste spolu celá rodina. Že si dopřejete dobré jídlo, pohádky a pohodu. Nezapomeňte toto učit i svoje děti. Zkuste si najít rodinnou tradici, kterou budete dodržovat každé Vánoce. Děti se tak budou těšit nejen na dárky, ale také třeba na to, že v umývadle pouštíte plovoucí svíčky, zapalujete prskavky nebo rozkrajujete jablíčka. Kromě toho můžete společně vyrábět třeba oblíbené řetězy z barevných papírů, kterými pak vyzdobíte svůj interiér.

Nejde o kvantitu, ale o kvalitu
Darujte raději méně dárků, ale za to kvalitních.

Podle čeho vybrat vánoční dárek pro děti?

Abyste se s dárkem trefili, položte si několik dobrých otázek:

 • Kolik roků je vašemu dítěti? – Dárek přizpůsobte věku dítěte. U dárků pro nejmenší najdete informaci o doporučení věku na štítku.
 • Pro holky, nebo kluky? – Zejména u menších dětí se dárky vybírají podle pohlaví. Někdy ale rozhodně nevadí, pokud tento genderový stereotyp porušíte.
 • Co právě frčí? – Pokud se rozhodnete pro trendy, pozorně sledujte, na jaké pohádky se vaše dítko dívá nebo jací superhrdinové či filmové postavy jsou srdci vašeho potomka nejblíže. Zajímejte se třeba i o to, na co si děti hrají nebo jaké počítačové hry je zajímají.
 • Jaký máte rozpočet na dárky? – Otázka peněz je samozřejmě na místě. Vybírejte dárky, které se vejdou do vašeho finančního rozpočtu.

Tipy na vánoční dárky pro předškoláky

Jaký dárek dát předškolákům? Předškoláci jsou děti ve věku zhruba 3–6 let. V tomto období děti napodobují různé dospělácké profese nebo si hrají na rodiče a oblíbené hrdiny. Nejoblíbenějšími profesemi jsou:

 • hasiči,
 • doktoři,
 • policisté,
 • prodavači,
 • kuchaři.

Předškoláci už nejsou malé děti, takže byste tomu měli přizpůsobit i výběr vánočních dárků. V tomto věku děti potřebují hry, které budou rozvíjet jejich kognitivní dovednosti a komunikační schopnosti. Děti nejsou samotáři, ale hrají si s kamarády a vrstevníky, takže určitě ocení stavebnice a hry, které pomohou s rozvojem fantazie a kreativity.

Sáhnout můžete po tvůrčích stavebnicích, u kterých si potrápí hlavičky, ale také po výtvarných potřebách. Ve školce se děti učí stříhat, takže se jako vhodný dárek nabízí dětské nůžky, ale také další potřeby pro malování a kreslení.

Jestliže se dítko chystá po prázdninách do školy, rozhodně se mu očka rozzáří nad dárkem v podobě školní aktovky pro prvňáčky. Hledáte měkký dárek, který udělá radost? Sáhněte po heboučkých dekách s roztomilými zvířátky nebo pohádkovými postavičkami.

Tipy na vánoční dárky pro předškoláky
Malým předškolákům můžete pořídit stavebnici nebo roztomilou deku.

 

Originální vánoční dárky pro malé školáky

Také děti, které již domů nosí domácí úkoly, si potřebují hrát a neustále rozvíjet svoji kreativitu. Výhodou je, že tyto děti už vědí, co je baví. Zatímco někdo má sportovní ambice, jiného baví hudba nebo vyrábění. Pokud má váš malý školák kreativního ducha, určitě ocení velké kreativní sady.

Pro tvořivé je trendem poslední doby diamantové malování a malování podle čísel. Jde o dárky, které ocení děti ve věku 9 let a starší.

 • Diamantové malování – jde o skládání obrázků pomocí malých plastových kamínků, které se nabírají speciálním perem. Kamínky se zasazují na lepivé plátno s předlohou. Toto plátno má na sobě drobounká barevná políčka s různými symboly a čísly, takže přesně víte, který kamínek kam umístit. Z diamantů můžete „namalovat“ zvířata, přírodu nebo třeba vesmír.
 • Malování podle čísel – z každého dítěte se může stát skutečný malíř. V sadě najdete barvy, štětce a plátno s obrazem. Obrázek je opatřený čísly, která se shodují s čísly u barev. Stačí jen vybrat barvu a nanést ji na správné místo. Na výběr je celá řada motivů od superhrdinů, pohádkových postav až po zvířátka, města a přírodu.

Od 7 do 10 let děti rády řeší rébusy. Pokud tedy hledáte vánoční dárky pro děti okolo 10 let, zkuste mu pořídit puzzle s pěkným obrázkem, hlavolam, ale také třeba méně náročné společenské hry. Tento věk je jako stvořený na první knihu, kterou si může číst společně s rodiči. Chybu určitě neuděláte s novým školním batohem.

Kreativní dárek děti jistě potěší
Jako vánoční dárek může být vhodné malování podle čísel nebo například
diamantové malování.

I ti, kteří neumí psát, mohou napsat Ježíškovi

Při výběru dárků je nejjednodušší, pokud dítě napíše dopis Ježíškovi. U těch, kteří již umí psát, to není žádný problém. Jenže co s předškolními dětmi? I ty mohou Ježíškovi napsat. Buď mohou diktovat vám, rodičům, nebo mohou obrázky namalovat. Další možností je katalog hraček. Katalog jim dejte a nechte je vystřihnout hračky, které následně nalepí do dopisu.

Vybrat dárek, který potěší, není těžké. Stačí si jeho výběr dobře rozmyslet a jeho pořizování nenechávat na poslední chvíli.