Pastelky, voskovky nebo fixy?

Pastelky, voskovky nebo fixy?>

Vaši malí umělci se potřebují expresivně vyjádřit, ale Vy si nejste jistí, které kreativní potřeby jsou pro ně ty pravé. Připravili jsme pro Vás jednoduchý výtah vlastností, na které se můžete zaměřit, než jim nakoupíte drahou výbavu.

 

Pastelky

Pastelky jsou asi zcela nejznámější kreativní psací potřebou, kterou používají děti zhruba od věku 3 let. Jejich výhodou je to, že u lepších pastelek na ně děti nemusí tolik tlačit, aby kreslily, a najít je můžete v obrovské škále barev. Je však potřeba zaměřit se na několik faktorů.

 

  1. Tvar pastelky by měl být úměrný věku dítěte. Čím menší dítě je, tím širší by pastelka měla být, aby se mu dobře držela. Nejideálnější jsou potom trojhranné pastelky, které nezatěžují dětskou ruku a jsou vhodné pro leváky i praváky. Ty najdete například od značky Erich Krause.
  2. Tuha by se neměla snadno lámat nebo štěpit na třísky. Zejména pokud máte malé dítě, pastelka by měla být kvalitní, aby dítě nestrkalo zlomené tuhy do pusy.
  3. Barvy by měly být kvalitní a pigmentované, aby dítě nemuselo přílišně vyvíjet tlak pastelkou na papír. Vyzkoušet můžete například pastelky Maped, které mají sytější barvy.


Voskovky

Voskovky jsou ideální i pro menší děti, protože mají kulatou špičku, jsou tlustší a také měkčí a poddajnější. To ovšem může být jak pozitivum, tak negativum, je tedy potřeba vzít v potaz všechny jejich vlastnosti.

 

  1. Voskovka by měla být měkká, ale nesmí se snadno lámat. Voskovky jsou už tak dost krátké, takže jedno zlomení může znamenat, že bude nadále nepoužitelná. U voskovek je však ideální otestovat jejich odolnost tím, že je necháte vyzkoušet Vaším dítětem. Každé dítě na tužku vyvíjí jiný tlak. Pro jistotu menší lámavosti si můžete vybrat vysouvací voskovky od Erich Krause.
  2. Tloušťka a tvar jsou i tady podstatné. Ideální tvar voskovky je opět trojhranný, protože lépe sedí do dětské ruky a mohou jej používat praváci i leváci. Trojhranné voskovky najdete u značky Maped. Stejná značka nabízí i speciální tlusté voskovky pro děti od jednoho roku, se kterými mohou děti nejen kreslit, ale díky jejich tvaru je také spojovat.
  3. Při kreslení by se neměly drolit a jejich barvy by měly být syté. Nekvalitní voskovky poznáte tak, že zanechávají drolící se čáru. Takové voskovky nejsou ideální, protože nutí děti na papír více tlačit a z výsledku děti nebudou nadšené.

 

Fixy

Zajímavou volbou jsou fixy, které rodiče nejvíce děsí a děti zároveň nejvíce lákají. Možná je to protože jsou očividně nejvíce pigmentované. Fixů se však není proč bát, stačí zjistit pár maličkostí.

 

  1. Látky, které jsou do fixů použity, by měly být netoxické a inkoust by měl být ideálně na bázi vody, aby se daly výtvory případně snadno omýt nebo vyprat.
  2. I tady platí, že pro menší děti je lepší silnější tloušťka fixu. Například fixy Maped jsou vhodné i pro děti od jednoho roku a splňují i výše zmíněný faktor snadného vyprání.
  3. I hrot fixu je důležitou součástí. Měl by být silnější a odolný proti tlaku a inkoust by se za žádnou cenu neměl rozpíjet. Některé fixy nabízí možnost vonného inkoustu. Tam je potom potřeba individuálně vydedukovat, zda to Vaše dítě podnítí ke kreslení nebo k tomu, aby barvy strkalo do pusy. Pokud je to pouze inspiruje, u Erich Krause najdete speciální fixy s aroma.

 

Všechny tři možnosti mohou být ty správné pro Vaše děti. Nejlepší je samozřejmě nechat je vyzkoušet všechny a sledovat jejich chování a s čím nejraději kreslí.